Колківська ОТГ
Волинська область, Луцький район

Як діяти, якщо ви стали жертвою домашнього насильства

Дата: 01.12.2020 15:31
Кількість переглядів: 556

Фото без описуНаразі в Україні триває всесвітня акція «16 днів проти насильства», основною метою якої є привернення уваги громадськості до актуальних проблем, які стосуються запобігання та протидії домашньому насильству, а також торгівлі людьми.

Щорічно в Україні реєструють понад сотні тисяч звернень громадян щодо домашнього насилля. Часто ми не усвідомлюємо, наскільки серйозним та небезпечним може бути вплив або психологічний тиск близьких людей. Сьогодні ми хочемо розповісти про актуальну тему – куди звертатись у випадку домашнього насильства та як зрозуміти, чи це воно.

Що говорить закон

Домашнє насильство — це систематичні дії або бездіяльність щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншого члена сім’ї чи близького родича. Особа, яка постраждала від домашнього насильства – це особа, яка зазнала домашнього насильства у будь-якій формі.

Які бувають види домашнього насильства

Фізичне насильство – заподіяння тілесних ушкоджень, незаконне позбавлення волі, мордування, залишення в небезпеці, ненадання допомоги, заподіяння смерті.

Психологічне насильство – словесні образи, погрози, приниження, переслідування, залякування, обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, що спричиняють невпевненість, нездатність захистити себе, шкоду психічному здоров’ю.

Економічне насильство – умисне позбавлення житла, їжі, одягу, коштів чи документів, перешкоджання в отриманні лікування, заборона працювати, примушування до праці, заборона навчатися.

Сексуальне насильство – будь-які діяння сексуального характеру (примушування до сексу або до спостерігання за статевими зносинами інших людей, дотики до інтимних частин тіла тощо), вчинені без згоди особи.

Згідно чинного законодавства України фізичне, психологічне, економічне, сексуальне насильство вважається домашнім, якщо воно вчиняється між такими особами:

подружжя; колишнє подружжя; наречені;

– мати (батько) або діти одного з подружжя (колишнього подружжя) та інший з подружжя (колишнього подружжя);

– особи, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у шлюбі між собою, їхні батьки та діти;

– особи, які мають спільну дитину (дітей);

– батьки (мати, батько) і дитина (діти);

вітчим (мачуха) та пасинок (падчерка);

дід (баба) та онук (онука);

прадід (прабаба) та правнук (правнучка);

рідні брати і сестри; інші родичі:

дядько (тітка) та племінник (племінниця), двоюрідні брати і сестри, двоюрідний дід (баба) та двоюрідний онук (онука);

– діти подружжя, колишнього подружжя, наречених, осіб, які мають спільну дитину (дітей), які не є спільними або всиновленими;

– опікуни, піклувальники, їхні діти та особи, які перебувають (перебували) під опікою, піклуванням; прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, їхні діти та прийомні діти, діти-вихованці, діти, які проживають (проживали) в сім’ї патронатного вихователя;

– інші родичі та інші особи, які пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки, за умови спільного проживання.

Особа, яка вчинила фізичне, психологічне, економічне або сексуальне домашнє насильство відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» є кривдником.

Як діяти, якщо ви стали жертвою домашнього насильства

Спочатку дзвонити до поліції за номером 102.

Окрым того, звернутися на гарячу лінію — 116-123.

Це можна зробити в будь-який час доби безкоштовно. Переглянути контакти всіх центрів надання притулку та безоплатної правової допомоги можна за посиланням.

Якщо відсутня можливість скористатися телефоном, отримати допомогу можна онлайн на сайті.

Ви також можете звернутися до поліції із заявою про вчинення адміністративного правопорушення.

Яка відповідальність чекає на кривдника

До кривдника можуть бути застосовані такі спеціальні заходи: Направлення кривдника на проходження програми для кривдників – робота для корекції поведінки особи, яка вчинила домашнє насильство, а також для формування гуманістичних цінностей (направляється за рішенням суду або за власною ініціативою кривдника на добровільній основі).

Взяття на профілактичний облік кривдника та проведення з ним профілактичної роботи здійснюється з моменту виявлення факту домашнього насильства на встановлений законодавством строк для проведення профілактичної роботи з кривдником (здійснюється уповноваженими підрозділами Національної поліції).

Терміновий заборонний припис стосовно кривдника спрямований на негайне припинення домашнього насильства, усунення небезпеки для життя і здоров’я постраждалої особи (виносить поліція, строком до 10 днів). Може встановити: заборону на вхід та перебування в місці проживання постраждалої особи, контактувати з нею; обов’язок залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи. Видається за заявою постраждалої особи, а також за власною ініціативою працівника поліції за результатами оцінки ризиків.

Обмежувальний припис стосовно кривдника (рішення приймає суд за заявою постраждалої особи строком до 6 місяців). Може встановити: заборону перебувати в місці спільного проживання з постраждалою особою, телефонувати, наближатись до неї на певну відстань, розшукувати, контактувати з нею; обмежити спілкування з постраждалою дитиною; обов’язок усунути перешкоди у користуванні постраждалою особою майном. За подання заяви про видачу обмежувального припису до суду судовий збір не сплачується. Заява має бути розглянута судом протягом 72 годин з моменту її надходження до суду.

Будьте обізнані – будьте захищені!


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь